Pass Dijital Fespa Hamburg Fuarı’ndan memnun ayrıldı

25/12/2017

Docan firmasının tüm Avrupa’daki tek yetkili satıcısı ünvanını alan Pass Dijital ilk yurt dışı fuar katılımından memnun ayrıldı. Pass Dijital, 8-12 Mayıs tarihleri arasında Hamburg’da gerçekleştirilen Fespa 2017 Fuarı’nda distribütörü olduğu Docan çözümleriyle yerini aldı. Fuarın ardından Pass Dijital Genel Müdürü Hüseyin Çetin sorularımızı yanıtladı.

Pass Dijital olarak Docan ile birlikte Fespa Hamburg Fuarı’na katıldınız. Fuara katılma amacınız neydi? Genel olarak fuar nasıl geçti? Beklentilerinizi karşıladı mı?

Bildiğiniz gibi Docan UV baskı makinelerini uzun yıllardır Türkiye’de satmaktaydık. Docan firması ile bu yılın başında yaptığımız görüşmeler neticesinde tüm Avrupa’nın tek yetkili distribütörü olduk. Ayrıca Docan tarafından bizlere alt bayi oluşturma konusunda tam yetki verildi. Fespa Hamburg Fuarı, Pass Dijital olarak bizler için oldukça başarılı geçti. Beklentilerimizin üzerinde bir ilgiyle karşılaştık.

Hangi çözümlerinizi sergilediniz? Ağırlıklı olarak hangi ürünler ilgi gördü?

Avrupa pazarı tekstil baskı konusunda çok haraketli. Bizde bu anlamda FT3210T modelimiz olan Hybirid makinemiz sergiledik. Ayrıca Docan firmasının çok değişik sistemleri var. Bu sistemler ile ilgili müşterilerimize bilgiler verdik.

Docan Avrupa distribütörü olarak katıldığınız ilk fuar oldu. Uluslararası düzeyde bağlantılarınız oldu mu?  Standınızda hangi ülkelerden ziyaretçileri ağırladınız?

Avrupa ülkelerinin tamamından ilgi gördük. Bunların içerisinden bayilik ve direkt alım yapmak isteyen firmalarla tanıştık. Bu firmalar ile görüşmelerimiz ve ziyaretlerimiz devam etmektedir.

Anlaşmanın ardından çalışmalar nasıl gidiyor? Bugüne kadar yapılan çalışmalar ve aldığınız mesafe hakkında bilgi verir misiniz?

Tabi Avrupa’nın tamamına hizmet vermek oldukça zor bir süreçtir. Bu anlamda hem teknik ekip hem satış organizasyon yorucu ve zaman alıyor. Altyapı çalışmalarımız hala devam ediyor. Kısa sürede tüm Avrupa pazarına hem teknik hem de satış organizasyonu olarak hitap edecek konuma geleceğimize inanıyorum.

Avrupa pazarındaki hedef ülkeleriniz nereler olacak? Bu ülkelere kurulum ve kurulum sonrası noktada nasıl hizmet götüreceksiniz?

Avrupa ülkeleri içerisinde satış yapamayacağımız tek ülke İngiltere olacak. Bu ülke haricindeki tüm Avrupa ülkelerine satış yapabileceğiz. Her şeyden önemlisi tüm modellerimiz stoklarda olacak. Hedefimiz makine siparişini almamızla birlikte 3 – 5 gün içerisinde Avrupa’ya yollamak. Şu anki stoğumuzda 8 adet makine var. Önümüzdeki ay itibariyle 15 adet civarında olacak. Biz bu stokları hem Avrupa satışlarımızda hem Türkiye satışlarımızda kullanabileceğiz. Türkiye pazarında ortalama her ay 2-3 adet Docan UV satıyoruz. Ancak bu sayı Avrupa pazarı ile daha da artacak. Stoklarımızı da buna göre ayarlayacağız. Avrupa pazarı için bünyemizde teknik eleman ve sadece Avrupa pazarına yönelik Pazarlama Personelimiz bulunmaktadır. Teknik personel ve Müdahele şimdilik Türkiye’den gönderilecek. Ancak önümüzdeki yıl ortalarında Almanya merkezli Satış Pazarlama ve Teknik ekip kurulacaktır. Avrupa’da sattığımız makinelerimize 2 yıl garanti vermekteyiz. 36 saat gibi kısa bir sürede direkt müdahale ediyoruz.  Bildiğiniz gibi Türkiye’de verdiğimiz garanti 3 yıldır.

Temsilcisi olduğunuz Docan, yatırımcısına ne gibi avantajlar sunuyor? Müşteri neden Docan ürünlerini tercih etmeli?

Docan Uzakdoğu’nun sadece UV üreten tek firması olmakla birlikte bu konuda uzmanlaşmıştır. Docan makinelerinde Kyocera, Ricoh ve Konica olmak üzere 3 farklı marka kafa kullanmaktadır. Bu hem bizim için hem de müşterilerimiz için oldukça avantajlı. Böylee farklı müşteri gruplarına da makine tedariğinde bulunabiliyoruz.

 Pass Dijital olarak Türkiye pazarına yönelik ne tür yenilikleriniz olacak?

Docan şimdiye kadar daha çok endüstriyel makineler üretmekteydi. Bizde bu anlamda sadece belirli bir kapasitenin üzerine çıkan müşterilerimize hizmet verebiliyorduk. Ancak bu yıl Docan orta segment müşteriler içinde yeni makineler üretti. Bizde bu yıl SIGN İstanbul ve Fespa Eurasia fuarlarında bu yenilikleri müşterilerimizin beğenilerine sunacağız.

Sektöre vermek istediğiniz bir mesajınız var mı?

Buradan sizin vasıtanız ile tüm değerli müşterilerimize ve meslektaşlarıma güzel ve başarılı bir sene geçirmelerini ve saygılarımı sunuyorum.