Sign İstanbul 2021

14/10/2021

Pass Dijital A.Ş. yenilikleriyle SIGN İstanbul’da ziyaretçilerin ilgi odağı oldu

EKİM 10, 2021  

Pass Dijital A.Ş., 9-12 Eylül 2021 tarihleri arasında düzenlenen SIGN İstanbul 2021 Fuarı’na katıldı. 25 bin ziyaretçinin takip ettiği fuarda Pass Dijital A.Ş. satış ve pazarlama faaliyetlerini yürüttüğü Docan UV, Aleron, Skytec ve Wit-Color markalarına ait ürünlerini ziyaretçilerle buluşturdu. 

Fuarın ardından Pass Dijtal A.Ş. Genel Müdürü Hüseyin Çetin sorularımızı yanıtladı.

SIGN İstanbul 2021 Fuarı başarılı bir şekilde tamamlandı. Fuarla ilgili görüşlerinizi öğrenebilir miyiz? Katılımcı ve ziyaretçi yoğunluğu açısından fuarı değerlendirir misiniz?

Hüseyin Çetin: Geçtiğimiz yıl pandemi nedeniyle ertelenen fuarlar nedeniyle sektörle buluşamadık. Uzun aradan sonra sektörle ve müşterilerimizle buluşmak, yeni ürünlerini tanıtmak ve yeni müşterilerle kontak kurmak amacıyla fuara katılım gösterdik. Pandemi süreci bazı yatırımların ertelenmesine neden oldu. Şu anda yatırıma ihtiyaç duyulan bir dönemde fuara katılım gösterdik. SIGN İstanbul Fuarı bu anlamda beklentilerimizi de karşıladı. 4 gün boyunca çok sayıda müşteri standımızı ziyaret etti. Katılımdan dolayı memnunuz.

Fuara gelen ziyaretçilerin ürünlere olan ilgisi nasıldı? Fuara gelen ziyaretçilerin profesyonel ve bilinçli olduğunu düşünüyor musunuz?

Hüseyin Çetin: Biz fuarların kalabalık olmasından ziyade daha çok nitelikli ziyaretçiyi önemsiyoruz. Bu anlamda SIGN İstanbul Fuarı’nı her zaman profesyonel bir ziyaretçi kitlesi takip etmektedir. Bu seneki ziyaretçi profili de oldukça profesyonel ve ne istediğini bilen kişilerden oluşmaktaydı.

Fuar süresince birçok ürün sergilediniz. Fuarda ziyaretçiler hangi ürünlerle daha çok ilgilendi? Bu ilgiyi neye bağlıyorsunuz?

Hüseyin Çetin: Pass Dijital A.Ş. olarak çok geniş bir ürün yelpazemiz var. Fuar öncesinde sergileyeceğimiz ürünleri gözden geçirerek belirledik. Geçtiğimiz yıl fuar olmaması nedeniyle birçok yeniliği standımızda sergiledik. Docan UV grubunda H3000 Yeni Ricoh Gen6 Kafalı 205X320 Flatbed Makinemizi ve S3200 Kyocera Kafalı Rulodan Ruloya modellerimizi tanıttık. Wit-Color markasıyla Yeni 1024 Starfire 6 Kafalı 10 pl. Ultra Star Solvent Baskı Makinesini sergiledik. Skytec Eko XP600 ve i3200 Ekosolvent Baskı makinesi standımızda yeraldı. Aleron markamızın Flatbed UV Baskı Makinesini tanıttık. 90×60 cm net baskı alanı ile Aleron UV, her türlü sert zemin ürünlere baskı yapabilme imkanı sunuyor. Özellikle promosyon sektörüne yönelik aynı anda çoklu ürünlerin basımı gerçekleştirilebiliyor.

Yeni ürünlerimiz arasında yer alan ve son dönemde yoğun ilgi gören Skytec Sıcak Transfer Pet Film Baskı Sistemi, fuar süresince ziyaretçilerin ilgisini çekti. Bu baskı sistemi, her türlü kumaşa istediğiniz adette transfer baskı yöntemi ile baskı yapılmasını sağlıyor. Bu makinenin yanı sıra pet film, transfer tozu ve mürekkep gibi sarf malzemelerinin satışını yapmaktayız.

Yurtiçi ve yurt dışı ziyaretçi kitlesi açısından fuarı nasıl buldunuz? Daha çok hangi bölgelerden ziyaretçiler standınıza geldi?

Hüseyin Çetin: Sektörün fuarı özlediğini gördük. Türkiye’nin her bölge ve şehrinde ziyaretçiler geldi. Fuara oldukça geniş bir stand alanı ile katıldık. Çok sayıda makineyi sergiledik. Standımız sürekli yoğundu. Pandemi koşulları nedeniyle yurt dışından ziyaretler oldu ancak beklenen düzeyde gerçekleşmedi. Bizim hedefimiz bu fuarda iç Pazar oldu. Bu sebeple bizim açımızdan verimli bir organizasyon oldu.

Fuara gelen ziyaretçilerle kurduğunuz temaslarda daha çok hangi konular üzerinde duruldu?

Hüseyin Çetin: Pandemi sonrası dünya genelinde yaşanan ürün tedarik sıkıntısından dolayı fiyatlarda artışlar yaşandı. Buna ilave olarak döviz kurlarında yaşanan yükseliş maliyetleri oldukça yüksek noktalara çıkardı. Bununla birlikte ithalatta konteynır bazlı yaşanan artışlar bizleri oldukça zorladı. Yaşanan sıkıntı genel olduğu için herkes farkında. Bu anlamda firma olarak üzerimize düşen sorumluluğun bilinciyle mümkün olan en uygun fiyatla ürünlerimizi sunmaya devam ediyoruz. Alım yapmak isteyenlere ödeme noktasında biraz daha esneklik sağlama çabası gösteriyoruz.

SIGN İstanbul Fuarı’nın sezonun hareketlenmesini hızlandıracağını düşünüyor musunuz?

Hüseyin Çetin: Fuar boyunca aldığımız izlenimler doğrultusunda SIGN İstanbul’un sektördeki hareketliliği artırdığını söyleyebilirim. Bununla birlikte uzun bir aradan sonra bir araya getirdi. Katılımcı ve ziyaretçilerin morali ve motivasyonu arttı. Bu durum satışlara da yansıyacaktır. İlerleyen günlerde fuarın performansını daha iyi analiz edebileceğiz.

Genel olarak fuar katılımınızdan memnun olduğunuzu söyleyebilir misiniz? Bu noktada vermek istediğiniz bir mesajınız var mı?

Hüseyin Çetin: Sektör için güzel bir sezon geçirmemizi temenni ediyorum. Sektör olarak iş yapmayı özledik. İnşallah 2021 yılını güzel bir şekilde tamamlayıp, 2022 yılına çok daha iyi bir giriş yapabiliriz.